
SŁOWO OD INICJATORA
Nazywam się Daniel Trocholepszy. Jestem katolickim księdzem i to jest chyba najważniejsza informacja dotycząca mojej osoby.
Już od lat seminaryjnych liturgia była moją pasją. Radością z przeżywania liturgii chciałbym podzielić się z innymi, dlatego postanowiłem zainicjować w Archidiecezji Poznańskiej spotkania w ramach Szkoły liturgii dla każdego.
Mam nadzieję, że te wykłady przybliżą słuchaczy do lepszego rozumienia i przeżywania liturgii, a tym samym do spotkania z Jezusem. Nie ma ważniejszego spotkania w życiu człowieka niż spotkanie z Jezusem.
IDEA SZKOŁY
Matka Kościół bardzo pragnie, aby wszyscy wierni byli wdrażani do pełnego, świadomego i czynnego udziału w obrzędach liturgicznych, jakiego domaga się sama natura liturgii. Na mocy chrztu lud chrześcijański, będąc „wybranym plemieniem, królewskim kapłaństwem, narodem świętym, ludem Bogu na własność przeznaczonym” (1P 2, 9), jest uprawniony i zobowiązany do takiego udziału.
Sobór Watykański II, Konstytucja o liturgii świętej Sacrosanctum Concilium, nr 14
CZY TO DLA MNIE?
Szkoła liturgii dla każdego to propozycja poszerzenia wiedzy z zakresu liturgii, zwłaszcza z przebiegu Mszy Świętej i Świętego Triduum Paschalnego.
Jak nazwa wskazuje jest otwarta dla każdego. Do szkoły liturgii mogą przystąpić osoby w każdym wieku i z każdym wykształceniem, osoby bardzo zaangażowane w liturgię lub w parafię (ministranci, lektorzy, członkowie chórów, pracownicy administracji parafii, zakrystianie), a także osoby bez takiego doświadczenia.
Jedynym warunkiem uczestnictwa jest pragnienie zdobycia informacji potrzebnych do lepszego przeżywania liturgii. Każdy wierny uczestniczący w liturgii w jakimś stopniu na co dzień mierzy się z problemem niezrozumienia rytuału, w którym uczestniczy. Wykłady w ramach Szkoły liturgii dla każdego mogą to zmienić.
Inicjatywa ta cieszy się honorowym patronatem ks. Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego Stanisława Gądeckiego.